Parafia św. Andrzeja Boboli w Lidzbarku Warmińskim

Niedziela i święta

  7.00
  8.30
10.00 - suma
11.30 - msza św. rodzinna
13.00 - z wyjątkiem lipca i sierpnia
18.00 - msza św. z udziałem młodzieży
Spowiedź św.
w czasie każdej mszy św.

Dni powszednie

6.30
7.00 - z wyjątkiem Adwentu   
16.30 - I piątek m-ca                     
18.00

Spowiedź św. w czasie każdej mszy św.  W I czwartki m-ca od godz. 17.00,   w I piątki miesiąca m-ca od 16.15.

Kancelaria

Czynna w:
wtorek-czwartek, godz. 15.00 - 17.00
sobota, godz. 8.30 - 9.30

Tel. do kancelarii: 665 218 122

W lipcu i sierpniu kancelaria czynna: wtorek-czwartek, godz. 15.00 - 17.00

Kontakt

ul. Mazurska 27
11-200 Bartoszyce
e-mail: fara.bartoszyce@gmail.com
tel. 0(89) 762 28 83
tel. do kancelarii: 665 218 122

Bank Spółdzielczy O/Bartoszyce
12 8855 0004 2001 0000 1007 0001

03 – 04 PAŹDZIERNIKA 2015 r. - PIELGRZYMKA DO WILNA I TROK

/assets/Uploads/_resampled/SetRatioSize253189-DSC07755.JPG

W dniach 03 – 04 października br. odbyła się pielgrzymka autokarowa do Wilna i Trok zorganizowana przez naszą parafię i jak zawsze projekt okazał się bardzo trafiony. Jedynie ograniczona liczba miejsc w autokarze nie pozwoliła na to, by mogli pojechać wszyscy chętni.

Wyruszyliśmy o godz. 5.00 rano z parkingu przy ul. Turkowskiego, tu na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obyło się bez żadnych nieoczekiwanych niespodzianek i trudności, nikt się nie spóźnił, niczego nie zapomniał, każdy, mimo wczesnej pory przybył z uśmiechem i pozytywnymi emocjami.

Naszymi przewodnikami i opiekunami duchowymi byli s. Augustyna i ks. Krzysztof Patejuk, który po modlitwie o bezpieczną podróż udzielił nam Bożego błogosławieństwa życząc każdemu głębokiego i owocnego przeżycia tej, niezwykle sentymentalnej dla wielu osób, podróży.

Nad logistyczną stroną pielgrzymki czuwała pani Jola Kowalewska z Biura Podróży Ikar w Bartoszycach, troskliwie dbając o każdego uczestnika wyprawy, a na miejscu towarzyszyła nam p. Ana Uzdavinyte bardzo ciekawie i zabawnie opowiadając dzieje Litwy i historię zwiedzanych obiektów.

Podczas dwóch dni jakie spędziliśmy w Wilnie zobaczyliśmy miejsca nierozerwalnie związane z Polską. Zwiedziliśmy min. Kościół św. Piotra i Pawła, muzeum Adama Mickiewicza, gdzie dyrektor tego muzeum p. Rimantas Salna niezwykle barwnie i dowcipnie opowiadał o twórczości i poczynaniach naszego wieszcza w czasie jego młodości  i twórczości w Wilnie. Widzieliśmy kościół kościół  św. Anny i o.o. Bernardynów oraz mieszczący się obok pomnik młodego Adama Mickiewicza, Bazylikę archikatedralną  św. Stanisława Biskupa i św. Władysława pochodzącą z przełomu XVIII i XIX w., Ratusz na wileńskim rynku oraz Uniwersytet Wileński i mieszczący się tam kościół uniwersytecki św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła. Zwiedziliśmy kościół św. Ducha. Mieliśmy niewątpliwe szczęście uczestniczyć we Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał obrazu Jezusa Miłosiernego, a dodatkowo odwiedzić miejsce, w którym obraz powstawał. Mieszkał tam w latach 30. XX wieku na pierwszym piętrze ks. Michał Sopoćko, a na parterze malarz Eugeniusz Kazimirowski, autor wizerunku Jezusa. Budynek był wówczas  kapelanią  przy  klasztorze  sióstr  wizytek i kościele pw. Serca Bożego. W okresie powojennym wchodził w kompleks  więzienny,  a  dziś mieszkają w nim Siostry Jezusa Miłosiernego. Również mogliśmy podziwiać piękną panoramę Wilna z Góry Trzykrzyskiej, na której są umieszczone Trzy Betonowe Krzyże na pamiątkę umęczonych za czasów Olgierda franciszkanów. Zwiedzanie wileńskiej starówki zaprowadziło nas do cerkwii św. Ducha, gdzie znajdują się zmumifikowane ciała trzech męczenników Antoniego, Jana i Eustachego, którzy zginęli nie chcąc wyrzec się wiary w Chrystusa. Dla wielu poruszające było zwiedzanie cmentarza na Rossie, na którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka, ale także wielu naszych przodków.

Oczywiście najbardziej oczekiwanym miejscem była kaplica Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii sprawowanej przez ks. Krzysztofa. Nie da się ukryć, że bliskość Matki Bożej Ostrobramskiej była doznaniem, które trudno wyrazić słowami. Ogromne wzruszenie i wszechogarniający spokój towarzyszyły nam przez całą Mszę św., a widok wizerunku Miłosiernej Pani pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Ostatnim punktem programu był zamek książąt litewskich w Trokach. Kiedy dojechaliśmy na miejsce ukazał nam się iście bajkowy widok. Na niewielkiej wyspie zobaczyliśmy nieduży zamek z okrągłymi basztami. Wokół niego w pełnym słońcu bieliły się żagle pływających jachtów. Prowadzi do niego drewniany pomost. Sercem zamku jest potężna 33-metrowa wieża stanowiąca najsilniejszy, a zarazem ostateczny punkt obronny zamku. W zamku mieści się Muzeum Historyczne. Nasza pani przewodnik snuła niezwykłe opowieści o tym miejscu, często niezapisane na kartach historii, mówiła o kulturze i religii trockich Karaimów, a także o Księciu Witoldzie i jego konflikcie z Władysławem Jagiełłą.

Kiedy nasza historyczna podróż po trockim zamku dobiegła końca udaliśmy się na karaimski obiad, a potem niechętnie do autokaru. Wróciliśmy do domu lekko zmęczeni podróżą lecz pełni żywych wspomnień i cudownych wrażeń.

Zapraszamy wszystkich uczestników pielgrzymki i ich bliskich na Mszę św. dziękczynną, która odbędzie się w naszym kościele dnia 16 listopada o godz. 10.00.

 

Wkrótce fotogaleria.